Ako funguje kolagén?

Všetko, čo potrebujete vedieť o kolagéne

Kolagénové prípravky sa na našom trhu začali objavovať už v deväťdesiatych rokoch. Na prvý pohľad nejde o nič nové. Doplnky stravy s obsahom tejto notoricky známej bielkoviny sa ale vždy predávali v tabletách či kapsulách a ich účinnosť bola trochu otázna. Až donedávna sa väčšina odborníkov zhodovala skôr na tom, že neprinášajú žiadny výsledok. Avšak popularita tejto organickej látky začala v posledných rokoch rapídne narastať. Ukázalo sa, že pri správnom dávkovaní, výrazne vyššom, ako v prípade tabliet, má kolagén zásadný vplyv na pokožku. [1] Zvyšuje jej pružnosť, bráni vzniku vrások, dokonca zmenšuje ich hĺbku a tiež zabraňuje vzniku celulitídy. [2] [3] Má mnoho benefitov aj pre vlasy, nechty a kĺbový aparát. Doslova dokáže zastaviť čas a vrátiť vášmu organizmu sviežosť. Ako je to možné? Viac v článku nižšie.

Úloha kolagénu v organizme

Predtým, ako odpovieme na vyššie spomínané otázky, pozrime sa na to, čo kolagén vlastne je a v čom pramenia jeho skvelé výsledky. Kolagén (anglicky collagen) je skleroproteín, inými slovami vo vode nerozpustná bielkovina. Jeho prítomnosť potvrdili klinické prieskumy už u druhohorných dinosaurov. [4] Z vedeckého hľadiska sa jedná o základný stavebný kameň spojivových tkanív človeka, nájdeme ho teda prakticky v celom ľudskom tele. Tvorí bezmála 30 % všetkých bielkovín v organizme človeka. Ľudská koža dokonca obsahuje až 70 % tejto bielkoviny, pričom kolagén môže tvoriť až 10 % celkovej hmotnosti človeka.

Dostali sme teda jasnú odpoveď na otázku, prečo naša koža starne.

  • v období rastu a vývoja si telo dokáže pokryť spotrebu kolagénu samo
  • okolo 25. roku veku pomaly prestávame túto bielkovinu vytvárať
  • v 50 rokoch človeka je jeho produkcia v priemere len asi 20 %

Navyše existuje celý rad ďalších externých faktorov, ktoré na jeho vlastnú produkciu pôsobia negatívne. Životospráva, konzumácia alkoholu, fajčenie, vystavovanie sa slnku a ďalšie. S rastúcim vekom je teda potrebné kolagén telu dodávať. Riešenie problému, ako doplniť kolagén, je jednoduché. Stačí vybrať ten správny a vaše telo bude reagovať už po niekoľkých týždňoch. Nielenže sa spomalí proces starnutia, ale budete mať aj viac energie a vitality.

 

Druhy kolagénu

Ako si vybrať správny typ kolagénu? Ďalšou užitočnou vecou, ktorú je dobré o kolagéne vedieť, sú jeho druhy. Rozlišovať jednotlivé zdroje a typy kolagénu je kľúčové k budúcej orientácii medzi desiatkami výrobkov, ktoré je možné na našom trhu zakúpiť.

Členenie podľa zdroja kolagénu:

  • hovädzí kolagén
  • bravčový kolagén
  • rybí kolagén

Toto sú tri základné zdroje potravinárskej výroby kolagénu. V každom z týchto prípadov sa dá hovoriť o prírodnom zdroji, teda ide o prírodný kolagén. Umelo syntetizovaný kolagén neexistuje. Aj keď sa však môže jednať o veľmi podobnú zlúčeninu, tak ich vlastnosti sa pomerne líšia. Prvé dva zdroje sú kvôli dostupnosti používané skôr na suplementáciu problémov s pohybovým aparátom, teda na kĺby a šľachy, kde nie sú kladené tak veľké nároky na schopnosť transportu do buniek. Tretí spomínaný rybí kolagén, vzhľadom na svoju nízku molekulárnu hmotnosť, sa lepšie vstrebáva a využíva sa predovšetkým v starostlivosti o pleť, vlasy, nechty a ďalšie mäkké tkanivá, kde sú nároky na vstrebávanie vyššie. Avšak, efektivita rybieho kolagénu je logicky vyššia aj v prípade tvrdších tkanív.

 

Členenie podľa typu kolagénu

Pomerne prekvapivý je fakt, že po mnohých rokoch výskumu kolagénu, sa podarilo nájsť takmer 30 jednotlivých typov, ktoré sa vyskytujú v telách stavovcov. V odbornej literatúre nájdeme špecifikáciu každého z nich. Poďme sa ale pozrieť na tie najdôležitejšie pre ľudský organizmus :

  • kolagén 1. typu – najrozšírenejší v ľudskom tele, predstavuje až 90 % všetkých kolagénov, nachádza sa v pokožke, spojivových tkanivách a kostiach
  • kolagén 2. typu – je tvorený menšími zväzkami vlákien než napríklad 1. typ a z toho dôvodu sa nachádza predovšetkým v chrupavkách kĺbov
  • kolagén 3. typu - tvorí oporu orgánov z hladkej svaloviny (srdce, žalúdok, oči a ďalšie) a je tiež súčasťou svalov, žíl a tepien
  • kolagény 4. až 28. typu – už v ľudskom tele nemajú taký početný výskyt a pre našu problematiku nie sú už také dôležité

Všetky tieto typy kolagénu sa v tele každého z nás potrebujú opravovať, obnovovať a regenerovať. Syntéza kolagénu prebieha jednak vo vnútri jednotlivých buniek, tedy intracelulárne, ale aj čiastočne extracelulárne (mimo bunky). Úplne zásadné je preto tomuto biochemickému procesu dodávať, pokiaľ možno, čo najmenšie častice. Ide o takzvané kolagénové peptidy. Tie je možné získať technológiou, ktorá sa nazýva hydrolýza (štiepenie).

 

Hydrolyzovaný rybí kolagén na pokožku, vlasy a ďalšie

Ako sme uviedli vyššie, rybí kolagén, niekedy nazývaný aj morský kolagén, sa používa skôr v starostlivosti o pokožku a vlasy. Kolagénne peptidy, ak sú vyrábané šetrne a ideálne hydrolyzované za studena, sú schopné dosiahnuť veľmi nízku molekulárnu hmotnosť pod 3000 Da (daltonov). A práve to prináša kolagénu vysokú schopnosť vstrebať sa do buniek. Touto vlastnosťou sa nemôže pýšiť takzvaný prírodný kolagén, ktorý je menej bioaktívny a pre organizmus človeka výrazne horšie využiteľný. Stretnúť sa môžete aj s označením natívny kolagén alebo živý kolagén. Pozor na tieto marketingové chytáky.

Možností suplementácie peptidov rybieho hydrolyzovaného kolagénu je hneď niekoľko. Na trhu existuje celý rad produktov. Predovšetkým sa môžeme stretnúť s dvoma formami. Tekutý kolagén alebo kolagén v prášku. Skupenstvo ale nehrá žiadnu úlohu. Či už ide o kolagénový nápoj alebo suchú formu, ktorá sa následne rozpustí v tekutine, vo výslednej efektivite nie je rozdiel. Zároveň nie je podstatné, či ide o čistý kolagén alebo zmiešaný s ďalšími látkami. Účinnosť kolagénu s prísadami nie je nižšia. V skutočnosti práve čistý kolagén na pokožku nepôsobí tak efektívne, ako napríklad v kombinácii s vitamínom C, kyselinou hyalurónovou alebo biotínom. O tom však až neskôr. Poďme sa zamerať na to, čo je skutočne zásadné a čo vám pomôže zodpovedať otázku, aký je pre vás najlepší kolagén.

 

Ako vybrať ten najlepší kolagén?

Vyššie sme sa dozvedeli, že pokiaľ ide o zdrojovú surovinu, tak najlepší je hydrolyzovaný rybí kolagén, respektíve jeho peptidy, pretože dosahuje výrazne väčšiu vstrebateľnosť oproti lacnejším a jednoduchšie spracovateľným hovädzím a bravčovým kolagénom. Ale aj u peptidov rybieho kolagénu môžu byť rozdiely. Pri výbere vhodného prípravku odporúčame sledovať tieto faktory:

  • jasný pôvod – vyvarujte sa výrobcom, ktorí neuvádzajú zdroje vstupných surovín
  • prítomnosť certifikátov – každý slušný výrobca by mal disponovať aspoň certifikátmi FSSC (bezpečnosť potravín), HACCP (analýza rizík vo výrobe potravín) a ISO (certifikát kvality)
  • zloženie – množstvo miligramov kolagénu a prípadné ďalšie účinné látky

A práve posledný bod je kľúčový. Ako sme už spomenuli na začiatku článku, tak kolagén nie je nič nové a na našom trhu sa predáva už dlhšie. Väčšinou sa ale jedná o kolagén v tabletách. Problém týchto prípravkov však je, že tableta, ako taká máva hmotnosť do 1000 mg. Tableta nad jeden gram je už pomerne dosť veľká a zle konzumovateľná. Odmyslieť si tiež musíte spojivové látky, stabilizátory, regulátory kyslosti a ďalšie emulgátory, bez ktorých tableta vyrobiť nejde. V najlepšom prípade tablety obsahujú približne 500 mg kolagénu ošetreného niekoľkými výrobnými technologickými postupmi a jeho biologická hodnota je otázna.

 

Ako dávkovať kolagén?

Početné klinické prieskumy z minulých rokov jednoznačne preukázali, že účinok kolagénu sa dostavuje až pri niekoľkogramových dávkach. Respondentom týchto štúdií boli podávané až dvadsaťnásobné dávky oproti klasickým tabletám. Účastníci väčšinou konzumovali 5 000 – 10 000 mg denne. [3] Menší objem kolagénu priaznivé výsledky nepotvrdil. Všeobecne platí, že optimálna dávka kolagénu neexistuje. Tá sa pohybuje individuálne v závislosti od viacerých faktorov. Vplyv samozrejme má samotná hmotnosť človeka. Čím väčšia osoba, tým väčšia odporúčaná dávka. Nemôžeme zabudnúť ani na ďalšie faktory, ako napríklad dedičnosť, sklony k suchej a nekvalitnej pokožke, lámavosť vlasov, horšia kvalita nechtov, početnosť fyzickej záťaže a mnoho ďalších. Nadmernej dávky nie je dôvod sa obávať, predávkovanie kolagénom nie je možné a čo telo nevyužije,  to vylúči.

Kolagén a vitamín C

Zároveň je možné v kolagénových prípravkoch nájsť aj ďalšie podporné účinné látky, ktoré môžu priniesť zásadný benefit. Napríklad vitamín C hrá úplne zásadnú úlohu v biochemických procesoch premeny, obnovy a tvorby kolagénu v tele človeka. Výrazne prispieva a stimuluje jeho syntézu. [5] [6] Tento pre telo dôležitý vitamín má však mnoho ďalších nevyhnutných funkcií, nie je ho preto nutné ďalej predstavovať.

Kolagén a kyselina hyalurónová

Molekula mladosti - tak býva často nazývaná táto organizmu veľmi prospešná látka. Jej účinnosť je nesporne známa a tak sa desiatky rokov vyskytuje v kozmetických výrobkoch alebo doplnkoch stravy. V prípade kombinácie užívania s kolagénom sa efektivita oboch látok vzájomne zvyšuje. [7] Rybí kolagén s kyselinou hyalurónovou spolu predstavujú nerozlučnú dvojku v starostlivosti nielen o krásnu pleť, ale aj vlasy, nechty, kĺby, šľachy a ďalšie.

Ďalší pomocníci kolagénu

Okrem vitamínu C a kyseliny hyalurónovej v kombinácii s kolagénom prinášajú výrazné benefity aj iné účinné látky. Napríklad biotín, známy aj ako vitamín B7, je v starostlivosti o vlasy až notoricky známy a v prípade pleti má dokonca terapeutické účinky. [8] [9] Za zmienku, samozrejme, stojí aj v tele všadeprítomný zinok. Predstavuje nevyhnutnú podmienku fungovania rade enzymatických systémov. V koži má zinok tretie najvyššie zastúpenie v tele. Nedostatok zinku je spájaný s celým radom kožných porúch. [10] Spolupráca s kolagénom bola taktiež preukázaná a to predovšetkým v oblasti regenerácie kostí a kože. [11] V neposlednom rade musíme spomenúť aj e exotickú super-potravinu acerolu, ktorá spoľahlivo pôsobí na nežiaduce kožné pigmentácie. [12] 

Zhrnutie

  • kolagén odďaľuje starnutie pokožky, bráni tvorbe vrások a celulitíde
  • účinky kolagénu sú skvelé aj na vlasy, nechty, kĺby a ďalšie
  • kolagén tvorí takmer 30% všetkých bielkovín tela
  • v období vývoja si kolagén vytvárame sami
  • po 25. roku života produkcia kolagénu klesá
  • najlepší kolagén je hydrolyzovaný rybí vo forme peptidov
  • peptidy hydrolyzovaného morského kolagénu majú najnižšiu molekulárnu hmotnosť
  • natívny kolagén známy tiež ako čistý, prírodný alebo živý, nie je pre telo dobre využiteľný
  • kolagén pre ženy neexistuje, na pohlaví nezáleží
  • kolagén zvyšuje svoju účinnosť s vitamínom C
  • kolagén lepšie funguje s kyselinou hyalurónovou a ďalšími látkami
  • ďalšími pomocníci kolagénu sú napríklad zinok, biotín a acerola

 

Klinické štúdie

  1. Asserin J, Lati E, Shioya T, Prawitt J. (2015). The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moisture and the dermal collagen network: evidence from an ex vivo model and randomized, placebo-controlled clinical trials. J Cosmet Dermatol. 10.1111/jocd.12174. doi: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26362110/
  1. Proksch E, Schunck M, Zague V, Segger D, Degwert J, Oesser S. (2013) Oral intake of specific bioactive collagen peptides reduces skin wrinkles and increases dermal matrix synthesis. Skin Pharmacol Physiol. 10.1159/000355523. doi: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24401291/
  1. Choi FD, Sung CT, Juhasz ML, Mesinkovsk NA. (2019). Oral Collagen Supplementation: A Systematic Review of Dermatological Applications. J Drugs Dermatol. 1;18(1):9-16. doi: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30681787/
  1. Paul V. Ullmann, Kyle Macauley, Richard D. Ash, Ben Shoup and John B. Scannella (2021). Taphonomic and Diagenetic Pathways to Protein Preservation, Part I: The Case of Tyrannosaurus rex Specimen MOR 1125. Biology. 10 (11): 1193. doi: https://doi.org/10.3390/biology10111193
  1. Gref R, Deloménie C, Maksimenko A, Gouadon E, Percoco G, Lati E, Desmaële D, Zouhiri F, Couvreur P. (2020). Vitamin C-squalene bioconjugate promotes epidermal thickening and collagen production in human skin. 10.1038/s41598-020-72704-1. doi: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33037252/
  1. Lis DM, Baar K. (2019). Effects of Different Vitamin C-Enriched Collagen Derivatives on Collagen Synthesis. 10.1123/ijsnem.2018-0385. PMID: 30859848 doi: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30859848/
  1. Suri S, Schmidt CE. (2009). Photopatterned collagen-hyaluronic acid interpenetrating polymer network hydrogels. Acta Biomater. 10.1016/j.actbio.2009.05.004 doi: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19446050/
  1. Lipner SR. (2018). Rethinking biotin therapy for hair, nail, and skin disorders.  J Am Acad Dermatol. 10.1016/j.jaad.2018.02.018. doi: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29438761/
  1. Piraccini BM, Berardesca E, Fabbrocini G, Micali G, Tosti A. (2019). Biotin: overview of the treatment of diseases of cutaneous appendages and of hyperseborrhea. G Ital Dermatol Venereol. 10.23736/S0392-0488.19.06434-4. PMID: 31638351. doi: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31638351/
  1. Ogawa Y, Kinoshita M, Shimada S, Kawamura T. (2018). Zinc and Skin Disorders. Nutrients. 10.3390/nu10020199. doi: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29439479/
  1. Bolke L, Schlippe G, Gerß J, Voss W. (2019). Zinc Silicate/Nano-Hydroxyapatite/Collagen Scaffolds Promote Angiogenesis and Bone Regeneration via the p38 MAPK Pathway in Activated Monocytes. ACS Appl Mater Interfaces. 10.1021/acsami.0c00470. PMID: 32182418 doi: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32182418/
  1. Hanamura T, Uchida E, Aoki H. (2008). Skin-lightening effect of a polyphenol extract from Acerola (Malpighia emarginata DC.) fruit on UV-induced pigmentation. Biosci Biotechnol Biochem. 10.1271/bbb.80421. PMID: 19060403 doi: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19060403/

 

O prípravku viac o prípravku Orca Collagen
Predplatné viac o predplatnom v Orca Collagen klube
Referencie vaše skúsenosti